Kateřina Čapková
je historička, věnuje se zejména moderním židovským a romským dějinám ve 20. století. Působí na Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, kde v roce 2016 založila Pražské fórum pro romské dějiny a externě přednáší na New York University v Praze a na FF UK.
Související akce
22. 1.
19:30
barokní refektář (vstup Jalovcová 2)
barokní refektář (vstup Jalovcová 2)
Holokaust představuje mezní zkušenost evropské společnosti. Erupci násilí vůči skupinám obyvatel, která nemá obdoby. Přesto s uplývající dobou a odcházejícími přímými svědky může začít upadat do zapomnění či nezájmu. Je dnes v české společnosti paměť holokaustu dostatečně přítomná? Jak se v Čechách recepce holokaustu proměňovala? O čem se mluvilo/nemluvilo, o čem se mluví/nemluví dnes? Je z pohledu historie ještě co objevovat? Jak o paměť holokaustu pečovat?
Hosté: Kateřina Čapková, Kateřina Králová, Michala Lônčíková
Moderuje: Petr Vizina
zobrazit podrobnosti23. 5.
19:30
barokní refektář (vstup Jalovcová 2)
barokní refektář (vstup Jalovcová 2)
Holokaust Romů a Sintů ležel dlouho ve stínu holokaustu Židů. Podle nacistické ideologie však neměli právo na život ani Romové a Sintové, kteří stali také oběťmi systematického pronásledování a genocidy na základě „rasy“. V čem byl romský holokaust specifický? Jak probíhala jeho poválečná recepce? Došlo v tom, jak se česká společnost k problému staví, k nějakému vývoji?
Hosté: Renata Berkyová, Kateřina Čapková, Jana Horváthová
Moderuje: Petr Vizina
zobrazit podrobnosti