Jiří Hanuš
je historik a editor. Zabývá se dějinami 19. století, dějinami historiografie a církevními dějinami. Učí na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, je pracovníkem jejího Historického ústavu. Zároveň působí jako jednatel v Centru pro studium demokracie a kultury, kde také rediguje časopis Kontexty.
Související akce
23. 9.
19:30
barokní refektář (vstup Jalovcová 2)
barokní refektář (vstup Jalovcová 2)
Podle čeho se jako křesťan při volbách rozhodovat? Co jsou principy křesťanské politiky? Podle čeho poznat politiku, která odpovídá sociální nauce církve? Jaké principy by měl křesťan jakožto volič podpořit v oblasti sociální politiky, ekonomiky, rodinné politiky, kultury, ochrany životního prostředí? Mají některá témata větší váhu než jiná?
Hosté: Alexandra Alvarová, Jiří Hanuš, Petr Kratochvíl
Moderuje: Petr Vizina
zobrazit podrobnosti29. 10.
19:30
barokní refektář (vstup Jalovcová 2)
barokní refektář (vstup Jalovcová 2)
Jak přemýšlel o církvi františkán, teolog, Zdeněk Bonaventura Bouše OFM (1918 – 2002)? V čem viděl nutnost reformy katolické církve v českých zemích? Jak to může být pro nás užitečné dnes? V čem viděl Bouše smysl církve? Co podle něj věrohodnost církve oslabuje? Jak by se současné pojetí církve mělo odrážet v liturgii?
Hosté: Jiří Hanuš, Lenka Karfíková, Josef Prokeš
Moderuje: Jan Rückl
zobrazit podrobnosti23. 5.
19:30
Kostel Nejsv. Salvátora v Praze
Kostel Nejsv. Salvátora v Praze
Česká republika, občas nazývaná „nejateističtější zemí světa“ má mezi svými státními svátky nejen ten knížete Václava, ale také příchodu „věrozvěstů“ Cyrila a Metoděje. Ti jsou často nazývání prvními kazateli na našem území. Ovšem můžeme konstatovat, že nebyli úplně první … a že dokonce nebyli tak docela (jenom) věrozvěsti. Jaká byla vlastně jejich mis(i)e? A jakou roli hráli v budování nejen Velké Moravy, ale vůbec kultury ve středoevropském prostoru?
Hosté: Jiří Hanuš, Tomáš Petráček, Jaroslav Šebek
zobrazit podrobnosti22. 5.
19:30
Kostel Nejsv. Salvátora v Praze
Kostel Nejsv. Salvátora v Praze
V roce 1904 vydal jezuitský generál Luis Martin varování před novou herezí při výkladu Bible, kterou nazývá „historická metoda“. Tento postoj záhy potvrdily nejvyšší církevní autority. O téměř devadesát let později Papežská biblická komise vydává dokument, ve kterém se konstatuje, že historickokritická metoda musí být považována za samotný základ veškeré vědecké exegeze v církvi.
Hosté: Stanislav Balík, Dominik Duka, Jiří Hanuš, Tomáš Petráček
Moderuje: Benedikt Mohelník OP
zobrazit podrobnosti11. 5.
19:30
Kostel Nejsv. Salvátora v Praze
Světlo světa – Benedikt XVI. | Debata nad knihou rozhovorů se současným papežem
Kostel Nejsv. Salvátora v Praze
Vydání českého překladu knihy rozhovorů současného papeže s německým novinářem Peterem Seewaldem Světlo světa (Barrister&Principal) je vítanou příležitostí k reflexi nad myšlením a postoji Benedikta XVI. v kontextu českého společenského i církevního prostředí.
Hosté: Diego Causero, Dominik Duka, Tomáš Halík, Jiří Hanuš
zobrazit podrobnosti27. 10.
18:30
kostel sv. Jiljí a barokní refektář
kostel sv. Jiljí a barokní refektář
Slavnostní večer u příležitosti 20 let revue Salve za účasti jejího šéfredaktora arcibiskupa Dominika Duky OP a mnoha dalších hostů se uskuteční v klášteře dominikánů u Sv. Jiljí v Praze ve středu 27. října 2010. V 18:30 začíná děkovná bohoslužba v kostele sv. Jiljí a v 19:30 debatní večer v barokním refektáři kláštera.
Hosté: Martin Bedřich, Dominik Duka, Jiří Hanuš, Zdeněk Jančařík, Robert Krumphanzl, Pavel Mareš
zobrazit podrobnosti