Matěj Široký

je absolvent IPC, Sorbonne v Paříži.

Související akce

pátek
13. 11.
19:00

foyer barokního refektáře (vstup Jilská 5)

ALEXANDR SOLŽENICYN | a jeho duchovní život

pátek 13. 11. 2015 v 19.00 hod.
foyer barokního refektáře (vstup Jilská 5)

Alexandr Solženicyn prožil bez nadsázky sedm životů v jednom století: těžké dětství na Ukrajině, voják ve druhé světové válce, vězeň, boj s rakovinou, spisovatel disident, pak vyhnanství na západě a nakonec návrat do Ruska. Všechny tyto pohnuté události brousily jeho duši a jeho vědomí. Fascinován historií a schopností člověka překonávat utrpení; jeho dílo je reflexí nad morální hodnotou člověka a nad smyslem utrpení. Tyto reflexe nemají pouze morální charakter, ale jsou i lekcí politické filosofie a metafyziky. Pokusit se porozumět Solženicynovi je pokusem uchopit Rusko a západní společnost v jiném světle.

Hosté: Matěj Široký

zobrazit podrobnosti

pátek
17. 4.
19:30

barokní refektář (vstup Jilská 5)

ROZJÍMÁNÍ NAD OSOBNOSTÍ CHARLESE PÉGUYHO | jako socialisty, křesťana a mystika

pátek 17. 4. 2015 v 19.30 hod.
barokní refektář (vstup Jilská 5)

Spolek Přátel filosofie ve spolupráci s Dominikánskou 8 pořádá veřejnou přednášku s Matějem Širokým s následnou diskuzí o osobnosti Charlese Péguyho, francouzského spisovatele, filosofa a básníka.

Charles Péguy (1873 – 1914) představuje komplikovanou a v určitém smyslu rozervanou osobnost, pro kterou se hledání pravdy, solidarity a milosti stává ústředním tématem jeho života. Myslitel mnoha intelektuálních zvratů, kritik modernismu, avšak přeci sám v mnohém náš opravdový současník! Jak nás jeho boj za spravedlivou společnost může inspirovat dnes…?

Hosté: Matěj Široký

zobrazit podrobnosti