Historická zátěž a smíření

Historická zátěž a smíření

Akce se uskutečnila ve čtvrtek 2. června 2022 v 19.30 hod.

Místo konání: barokní refektář (vstup Jalovcová 2)

Mnoho míst na světě tíží rány z dávné i úplně nedávné historie, které ovlivňují mezilidské soužití. Na některá místa doléhají rány právě teď a cesta smíření je otázkou daleké budoucnosti. Nezahojené rány z minulosti jsou často zdrojem dalšího napětí. Jak s nimi nakládat? Jak se utváří národní paměť? Jak má vypadat smíření, aby bylo skutečně spravedlivé? Jak pracovat s rozdílnostmi? Jak dopřát každé společnosti tolik úcty, kolik potřebuje, aby se necítila přehlížená, zahnaná do kouta?

Karin Hofmeisterová, Tomáš Petráček, Petr Sláma. Moderuje Petr Fischer

Karin Hofmeisterová je historička. Absolvovala obor mezinárodní teritoriální studia se zaměřením na východní a jihovýchodní Evropu na Fakultě sociální věd Univerzity Karlovy. Působí na Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kde je od r. 2020 koordinátorkou Centra vizuální historie Malach.

Tomáš Petráček je katolický teolog, kněz a církevní historik. Je akademickým kaplanem při kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové a vyučuje na KTF UK a na Univerzitě Hradec Králové.

Petr Sláma je biblický teolog a judaista, docent na katedře Starého zákona ETF UK, šéfredaktor odborného teologického časopisu Communio viatorum, autor a překladatel řady odborných monografií a studií z oblasti teologie.zobrazit ostatní akce