Putinovo Rusko

Putinovo Rusko

Odkud se bere agrese?

Akce se uskutečnila ve čtvrtek 10. března 2022 v 19.30 hod.

Místo konání: barokní refektář (vstup Jalovcová 2)

Ruská agrese na Ukrajinu zaskočila svět: náhle jsme zjistili, že Rusku a způsobu uvažování jeho vládců nerozumíme. Cítíme deziluzi a opovržení: země, která se nezbavila nostalgie po dobách Sovětského svazu, země, jež po generace likviduje svoje elity. Vychází ruská agrese z iracionálního pocitu ohrožení? O co se opírá Putinův narativ nároku na území Ukrajiny? Jak se dnes Rusko vztahuje ke svým dějinám? Jakou roli hraje v putinovském Rusku pravoslavná církev? Proč k Rusku a Putinovi mnozí v Evropě donedávna vzhlíželi jako k záchraně evropské civilizace? Jak se k Rusku realisticky vztahovat?

Hosté: Tomáš Glanc, Michael Romancov. Moderuje Petr Vizina

Tomáš Glanc je rusista. Přednáší na Curyšské univerzitě a na univerzitě v Basileji, zabývá se ruskou, českou a východoevropskou kulturou, literární a kulturní teorií, slavistikou, působí také jako kurátor a překladatel. V letech 2000–2003 pracoval jako ředitel Ústavu slovanských a východoevropských studií na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, 2005–2007 byl ředitelem Českého centra v Moskvě. Působil jako vědecký pracovník na univerzitě v Brémách (2007–2010) a jako hostující profesor na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Autor, spoluautor nebo sestavitel řady knih a statí vydaných v Čechách, Rusku, Německu, Švýcarsku, USA a jiných zemích.

Michael Romancov je politický geograf. Působí na katedře politologie Institutu politologických studií FSV UK a na Metropolitní univerzitě Praha. Přispívá do řady českých periodik.zobrazit ostatní akce