Proč mluvit o zneužívání?

Proč mluvit o zneužívání?

Akce se uskutečnila ve čtvrtek 18. listopadu 2021 v 19.30 hod.

Místo konání: barokní refektář (vstup Jalovcová 2)

Hosté: Jiřina Kočí, Jiří Kubík, Michael Martinek, Zdenek Wasserbauer. Moderuje Veronika Sedláčková.

Problému sexuálního zneužívání by se jistě nezačala věnovat taková pozornost, nebýt medializace některých kauz. S čím do medializace šli aktéři prvních zveřejnění kauz sexuálního zneužívání v církvi v České republice? Co si od zveřejnění těchto citlivých a bolestných věcí slibují? Posunula se někam od té doby situace v české církvi? Co vnáší medializace kauz sexuálního zneužívání do společnosti? Jak posouvá celospolečenskou debatu? Je možné tuto tragickou skutečnost využít k tomu, aby se církev posunula dál? Jak naložit s negativními dopady medializace jako je například stigmatizace kněží?

Jiřina Kočí je první Češka, která promluvila o své zkušenosti sexuálního zneužívání s přiznanou identitou. Je spoluzakladatelkou spolku na pomoc obětem sexuálního zneužívání v církvi Někdo ti uvěří. 

Jiří Kubík je novinář a investigativní žurnalista. Od roku 2019 je šéfredaktorem Seznam Zpráv. Jako novinář stál za zveřejněním prvních reportáží s oběťmi sexuálního zneužívání. 

Michael Martinek je salesiánský kněz, působí na Vyšší odborné škole Jabok a jako kaplan ve vazební věznici Teplice. Pastoračně doprovází oběti i pachatele sexuálního zneužívání. 

Zdenek Wasserbauer je pražský světící biskup a generální vikář pražské arcidiecéze, kde má na starosti i otázku sexuálního zneužívání.zobrazit ostatní akce