Záchrana a obnova kláštera dominikánů v Praze

Záchrana a obnova kláštera dominikánů v Praze

Přednáška s diskuzí

Akce se uskutečnila v pondělí 16. května 2011 v 16.30 hod.

Místo konání: barokní refektář (vstup Jilská 5)

Dominikáni z kláštera sv. Jiljí v Praze delší dobu pečlivě připravovali projekt celkové rekonstrukce budovy a stále promýšlí, jak objekt co nejlépe využít ve prospěch veřejnosti. Architekt Josef Pleskot, historik Dušan Foltýn a provinciál Benedikt Mohelník OP představí v pondělí 16. května 2011 v 16:30 hodin v barokním refektáři kláštera (vstup Jilská 7a) plánovaný záměr veřejnosti. Záštitu nad projektem obnovy kláštera převzal pražský arcibiskup Dominik Duka OP, který se prezentace také zúčastní.

Projekt rekonstrukce a oživení dominikánského kláštera v Praze vzniká už několik let. První ideje se začaly formulovat v roce 2006. Velkou podporou bratřím dominikánům byla v počátečním úsilí společnost Cortuum s.r.o. Díky ní vznikla řada odborných průzkumů a analýz, stejně jako technických podkladů. Tento bohatý materiál sloužil jako východisko pro zpracování architektonické studie rekonstrukce klášterní budovy. Provedení studie, jež byla dokončena na jaře roku 2011, je dílem architekta Josefa Pleskota a jeho ateliéru.

Oprava budovy však sama o sobě nestačí, musí mít hlubší smysl. Tímto smyslem je působení komunity bratří dominikánů v duchu jejich řádového poslání. I když zaměření řeholních řádů zůstává po staletí nezměněné, konkrétní formy jsou vždy určovány dobovým kontextem. Platforma Dominikánská 8 – Místo vzdělávání a kultury při klášteře sv. Jiljí v Praze je dnes oním novým nástrojem, s kterým chtějí bratři dominikáni spoluvytvářet duchovní a kulturní prostředí své doby.

Ohlasy v médiích

Arcibiskupství pražské: Čtěte zde.

Archiweb: Čtěte zde.

ČRo 1 – Radiožurnál – Zprávy: Poslouchejte a čtěte zde.

EARCH.CZ: Čtěte zde.

Magazín ChristNet: Čtěte zde.

Res Claritatis: Čtěte zde.

StavbaWEB: Čtěte zde.

Tiskové středisko České biskupské konference: Čtěte zde.

archii.cz: Odkazuje na stránky Archiweb.

Česko žije – Oficiální zprávy z institucí, organizací a firem: Odkazuje na stránky Arcibiskupství pražského.

EnviWeb: Odkazuje na stránky EARCH.CZ

FOTOGALERIE zde.zobrazit ostatní akce