Normální normalizace?

Normální normalizace?

Jak reflektovat naši nedávnou minulost?

Akce se uskutečnila v úterý 22. září 2020 v 19.30 hod.

Místo konání: barokní refektář (vstup Jalovcová 2)

Hosté: Michal Klíma, Michal Pullmann. Moderuje Petr Fischer.

U příležitosti památky obětí komunistického režimu vyvstalo na povrch dlouhodobější napětí mezi jednoznačně odsuzujícím pohledem na komunistický režim a pohledem revizionistické školy zaměřující se na fungování většinové společnosti v této době. U části veřejnosti tento pohled vzbouzí obavy z relativizace obětí a škod, které komunistický režim na společnosti zanechal.

Jak se tedy máme dívat na naši nedávnou minulost? Jak moc se na udržování režimu podíleli všichni občané? Jakou roli v tom hrály sympatie, výhody pro jednotlivce, jakou roli strach? Jaké mechanismy si našli lidé k fungování v nesvobodné společnosti? Na jaké hodnoty byli ochotni rezignovat? Co to znamená pro dnešek?

Michal Klíma je český novinář, vydavatel a mediální manažer. Předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu, předseda Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (IPI) a člen správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Michal Pullmann je český historik a od roku 2018 děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Těžištěm jeho výzkumu jsou moderní dějiny Československa a Česka. Je autorem knihy Konec experimentu: Přestavba a pád komunismu v Československu a spoluautorem práce Co byla normalizace?

zobrazit ostatní akce