ISLAMOFOBIE PO ČESKU

ISLAMOFOBIE PO ČESKU

Diskusní večer a prezentace knihy

Akce se uskutečnila ve čtvrtek 22. března 2018 v 19.30 hod.

Místo konání: barokní refektář (vstup Jilská 5)

hosté: Zora Hesová, Luboš Kropáček, Bronislav Ostřanský

Vztah k islámu a k muslimům je bezesporu jedním z nejaktuálnějších témat, která hýbou veřejností v České republice a v celém západním světě. Uprchlická krize, džihádistický terorismus a další fenomény dnešní doby dodaly tomuto vztahu velmi vyhrocené rysy. Skutečný islám a skuteční muslimové se často ztrácejí v moři zjednodušení, generalizací a obav. Diskusní večer se bude věnovat fenoménu „islamofobie po česku“, jakož i stejnojmenné kolektivní monografii z produkce nakladatelství Vyšehrad.

Zora Hesová je analytička Výzkumného centra AMO se zaměřením na integraci muslimů v Evropě, náboženská hnutí a sekularismus. Vystudovala politologii, filosofii a islamologii.

Luboš Kropáček vystudoval anglistiku a arabistiku, působí na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. Zabývá se kulturními dějinami Blízkého východu a Afriky, velkou pozornost věnuje zvláště islámu a křesťansko-muslimským vztahům. Publikoval řadu studií u nás i v zahraničí, monografie Duchovní cesty islámu vyšla již v šesti vydáních.

Bronislav Ostřanský je orientalista a islamolog, působí na Orientálním ústavu AV ČR. Odborně se specializuje na středověký islám a islámskou středověkou mystiku.zobrazit ostatní akce