Světlo světa - Benedikt XVI.

Světlo světa - Benedikt XVI.

Debata nad knihou rozhovorů se současným papežem

Akce se uskutečnila ve středa 11. května 2011 v 19.30 hod.

Místo konání: barokní refektář (vstup Jilská 5)

Vydání českého překladu knihy rozhovorů současného papeže s německým novinářem Peterem Seewaldem Světlo světa (Barrister&Prin­cipal) je vítanou příležitostí k reflexi nad myšlením a postoji Benedikta XVI. v kontextu českého společenského i církevního prostředí.

Večer uvede papežský nuncius v ČR Mons. Diego Causero, který knihu rozhovorů představí. V následné moderované debatě se budou pozvaní hosté, jimiž jsou pražský arcibiskup Mons. Dominik Duka OP, Mons. Tomáš Halík a prof. Jiří Hanuš, zamýšlet nad některými tématy papežových úvah. V čem mohou být papežovy myšlenky inspirativní pro církev a společnost u nás? Jak se nás týkají celosvětové problémy? Mohou být české zkušenosti přínosem pro jiné národy? To jsou jen některé z otázek, jimiž se debatující nechají vést. Papežovým záměrem bylo promluvit k palčivým problémům naší současnosti srozumitelným jazykem, aniž by chtěl dávat na složité otázky zjednodušující odpovědi. Podtitul knihy „Papež, církev a znamení doby“ odpovídá třem tematickým částem knihy.

Peter Seewald rozmlouval s kardinálem Josefem Ratzingerem už dříve: první kniha vyšla pod názvem Sůl země (v češtině pod názvem Joseph kardinál Ratzinger: křesťanství na přelomu tisíciletí) v roce 1997 a druhá vyšla pod názvem Gott und die Welt: Glauben und Leben in unserer Zeit (Bůh a svět: víra a život v naší době) v roce 2000. Tento třetí rozhovor vznikl ve dnech 26.–31. července 2010 v letním sídle papeže Castel Gandolfo a Benedikt XVI. v rámci něho odpovídal na otázky, které dopředu neznal.

Kniha Světlo světa vyšla v listopadu 2010 současně ve všech hlavních světových jazycích a brzy stala se bestsellerem. Začátkem letošního roku již bylo prodáno na milion výtisků v mnoha jazycích.

Debatní večer pořádá „Dominikánská 8“ ve spolupráci s brněnským nakladatelství Barrister&Prin­cipal, které knihu v češtině vydalo, a CTU při KTF UK v Praze.

Ohlasy v médiích

ČRo 1 – Radiožurnál, Křesťanský týdeník, 14.05.2011 09.05, připravila Terezie Bečková. Poslouchejte a čtěte zde.

FOTOGALERIE zde.zobrazit ostatní akce