Církev a stát v Polsku

Církev a stát v Polsku

pondělí 30. listopadu 2020 v 19.30 hod., ZÁZNAM youtube kanál Dominikánská 8

Hosté: Kristina Koldinská, Tomasz Dostatni, Rudolf Vévoda. Moderuje Klára Jirsová

Nedávné rozhodnutí polského Ústavního soudu o potratech vyvolalo vlnu odporu po celé zemi. Hněv davu se obrátil i proti katolické církvi, ačkoli biskupové po tomto kroku nevolali. Jaký je vztah církve, státu a společnosti v Polsku? Odkud se její vliv vzal? Jak polská církev reaguje na probíhající sekularizaci i na skandály se sexuálním zneužíváním? Je spřažení církve se státem na polský způsob tím pravým místem pro církev dnes? Má smysl prosazovat katolickou morálku politickou cestou?

Kristina Koldinská je právnička, vyučuje na katedře pracovního práva a práva sociálního zabezpečení Právnické fakulty UK. V rámci výzkumu se zajímá o rovnost pohlaví, sociální právo EU, koordinaci sociálního zabezpečení a sociální asistenci.

Tomasz Dostatni je polský dominikán, publicista a duchovní doprovázející. Řadu let působil v Lublinu, kde spolupracoval s různými akademickými institucemi nyní ve Štětíně.

Rudolf Vévoda je historik a polonista. V minulosti působil mj. jako ředitel Vyšší odborné školy publicistiky a od r. 2010 je členem předsednictva Českého helsinského výboru.

• rezervovat místo

zobrazit ostatní akce